Aktualności
Zaćmienie Słońca 2022
W tym roku mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Jest zjawisko astronomiczne, które występuje wtedy gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem i tym samym przysłoni światło słoneczne.
Nasi uczniowie mogli obserwować (używając środków ochrony oczu) to zjawisko podczas przerw.
„Czytam z klasą lekturki spod chmurki"
Uczniowie klas 3 po raz kolejny biorą udział międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Podczas ostatnich zajęć, w ramach realizowanego projektu wyruszyli na wirtualną wycieczkę do Krakowa. Zobaczyli ważniejsze miejsca, które warto zwiedzić, wysłuchali legend związanych z Krakowem, a na koniec wykonali plakaty zachęcające do przeczytania lektury i zwiedzenia tego pięknego miasta. Stworzyli też lektury w pudełku i makiety oraz wypełnili swoje lekturniki. Wszystkie zadania wykonywali z dużym zaangażowaniem i zapałem. Zabawa była doskonała!
„Czytelniku!
Zapraszamy Cię do udziału w badaniu na temat naszej biblioteki. Znajdź 10-15 minut i wyraź swoje zdanie na temat wpływu biblioteki na różne obszary życia. Aby rozpocząć ankietę, kliknij w link: https://forms.gle/fmQL8ZPFaj2UVG6T8
Biorąc udział w badaniu pomagasz nie tylko naszej bibliotece, ale i wszystkim w Polsce - to bardzo ważny ogólnokrajowy projekt.
Wizyta klas ósmych w Zespole Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku
Uczniowie klas ósmych wspólnie z wychowawcami - mieli możliwość odwiedzenia Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku. Dzięki spotkaniu z dyrekcją tamtejszej szkoły, a także z jej uczniami – poznali ofertę edukacyjną placówki, a także możliwości działań po jej ukończeniu. Otrzymali odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, obejrzeli pracownie, rozmawiali z nauczycielami i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. Dobrze czuli się w progach ,,Mechanika” i niektórzy z pewnością uczyć się będą w przyszłości właśnie tam!
Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie!
Pojemnik na nakrętki
Na pewno zauważyliście, że niedaleko naszej szkoły zaparkował piękny wóz strażacki! Jego autorem jest pan Krzysztof Okrój z Chocielewka a pomysłodawcą pan Arkadiusz Jasek :)
Wóz zbiera nakrętki dla Stowarzyszenia @Niebieski Skarb z Lęborka. Zachęcamy do zapełniania pojemnika.
Flaga
Barwy ojczyste
Czesław Janczarski
"Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste."
Stojący przed naszą szkołą maszt z flagą Rzeczypospolitej Polskiej - został sfinansowany z projektu "Pod biało-czerwoną".
Projekt "Poznaj Polskę" - wyjazd do Centrum Nauki Experyment
6 , 11 i 12 października klasy 1, 2 i 3 miały okazję uczestniczyć w wycieczce do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni zupełnie za darmo! Wszystko to dzięki projektowi Poznaj Polskę. Oprócz wyjazdu każdy z uczniów otrzymał wodę do picia oraz słodką przekąskę. Uczniowie mieli okazję korzystać ze wszystkich eksponatów w Centrum Experyment. Było to dla uczniów niezwykle doświadczenie i świetna okazja na integrację miedzyklasową. W drodze powrotnej niespodzianką dla klas 2 i 3 okazał się wypad do McDonald's. Zapraszamy na fotorelację z wyjazdu!
Zajęcia kulinarne na świetlicy
Dbając o kształtowanie postaw prozdrowotnych u naszych uczniów w ostatnim tygodniu w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące zdrowia. Na początku odbyła się pogadanka dotycząca znaczenia zdrowia w życiu każdego człowieka, przypomnieliśmy piramidę zdrowego żywienia, omówiliśmy znaczenie witamin, a następnie przystąpiliśmy do pracy.
Z wielkim zapałem dzieci upiekły ciasto z pysznych jabłek z sadu oraz wspólnie zrobiliśmy zdrowe koktajle owocowe. Takie koktajle można wypić na drugie śniadanie, zamiast niezdrowych batonów, chipsów, czy chrupek.
Zajęcia kulinarne sprawiły wszystkim wiele radości. Już planujemy kolejne!
Dzień gier planszowych w klasach trzecich
Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera i smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia i spostrzegawczości, przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. Mając to na uwadze, w piątek 21 października uczniowie klasy III a i III b odwiedzili Bibliotekę Publiczną Gminy Nowa Wieś Lęborska, aby wspólnie wziąć udział w Dniu gier planszowych. Na początku spotkania dzieci z zainteresowaniem obejrzały film, który przybliżył im historię planszówek, a następnie zaczęły grać w gry. Spotkaniu towarzyszyło mnóstwo emocji, śmiechu, krzyku i zaciętej rywalizacji. Wszystkie dzieci wyszły ze spotkania zgodne co do tego, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tego typu rozrywka, to nie tylko sposób na nudę, ale i poprawę pamięci, spostrzegawczości, rozwijanie kreatywności, a przede wszystkich pobudzenie endorfin!
Wielki Maraton Czytelniczy
Chętni uczniowie naszej szkoły biorą udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym – konkursie ogólnopolskim.
Ich zadaniem jest przeczytanie wskazanej w danym czasie książki (jest ich siedem), a potem rozwiązanie testu. Uczniowie w ten sposób rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz językowego ujmowania refleksji na temat tekstów. Nasi „maratończycy” napisali już pierwszy test.
Życzymy im wytrwałości i sukcesów oraz wspaniałych wrażeń w spotkaniach z literaturą.
Bal u Pani Jesieni
Jesienne barwy towarzyszyły uczniom klas pierwszych podczas specjalnego Balu u Pani Jesieni. Wszystkie dzieci z klas pierwszych skorzystały z zaproszenia Pani Jesieni i przybyły na bal w kolorowych strojach.
Wśród bawiących się była oczywiście niejedna Pani Jesień, były też zwierzęta leśne, które jeszcze nie zapadły w sen zimowy, grzybki, listki i wiele innych bardzo ciekawych postaci. W tym dniu nasza sala wyglądała jak zaczarowany jesienny las.
Podczas jesiennej uroczystości nie zabrakło takich atrakcji: tańców i pląsów tematycznie związanych z jesienią, różnorodnych konkursów. Po roześmianych minach pierwszaków widać było, że był to udany bal!
Błękitna Szkoła w Helu- wycieczka edukacyjna klasy 4a i klasy 6a
Uczniowie naszej szkoły brali udział w programie ‘’Błękitna Szkoła- Warsztaty Bałtyckie” w Helu. Zajęcia odbywają się w Stacji Morskiej, która jest malowniczo położona w Helu nad Zatoką Pucką.
Obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat „Fauna i flora Morza Bałtyckiego”. Poznaliśmy charakterystyczne cechy Morza Bałtyckiego. Wiemy co to jest niska różnorodność gatunkowa. Nie straszne nam pojęcia: zoobentos, fitobentos, plankton, nekton … i wiele innych. Znamy rybę, która ma zielone ości J A czy diabeł morski buczy?
Mieliśmy zajęcia laboratoryjne. Przeprowadziliśmy sekcję ryby! Szukaliśmy przystosowania ryb do życia w wodzie. Analizowaliśmy budowę zewnętrzną i wewnętrzną ryby.
Klasa 4a uczestniczyła w warsztatach na temat fizjologii życia fok. Podczas zajęć sprawdzaliśmy swoją siłę, wytrzymałość pod wodą. Były też ćwiczenia z pulsometrem, które dostarczyły wiele wrażeń …
Ciepły październikowy dzień pozwolił na obserwację tresury fok, czynności medycznych i karmienia.
Dziękujemy! Wrócimy!
Warsztaty w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie
Uczniowie klasy 6a i klasy 7 poznali historię kompleksu Osady Latarników z końca XIX wieku (siedziba muzeum). Wysłuchali cudnych opowieści o historii powstania Słowińskiego Parku Narodowego oraz o walorach jego środowiska naturalnego. Oglądali eksponaty dotyczące nawigacji, latarnictwa i ratownictwa morskiego. Muzeum korzysta z najnowszych technologii informatycznych, dlatego zwiedzanie jest bardzo interesujące! Na pewno tutaj wrócimy.
Nasze warsztaty prowadzili edukatorzy Słowińskiego Parku Narodowego. Przygotowali dla nas następujące tematy: „Gdy zostanie wycięte ostatnie drzewo- nie będzie już niczego” oraz „Czy grozi nam inwazja obcych- co to jest antropopresja?”
Dziękujemy! Do zobaczenia!
BIOLOGIA W KLASIE 7
Na lekcjach biologii w klasie 7 uczniowie poznają anatomię i fizjologię człowieka. Ostatnio omawiali budowę szkieletu. Dowiedzieli się jakie kości budują szkielet osiowy oraz szkielet kończyn. Poznali również kości tworzące obręcze: miedniczną i barkową. Analizowali budowę kości oraz ich skład chemiczny . W ramach powtórzenia tych wiadomości, siódmoklasiści wykonali plakaty przedstawiające budowę szkieletu.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwanym Dniem Nauczyciela. Jak co roku było to nasze wspólne święto, kiedy w sposób szczególny wyraziliśmy wdzięczność wszystkim gościom i pracownikom szkoły.
Swoją obecnością zaszczycili nas: St. Wizytator Kuratorium Oświaty Beata Sobańska – Zając, Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska – Zdzisław Chojnacki, Komendant PPSP bryg. Piotr Krzemiński, Prezes ZZO ,,Czysta Błękitna Kraina” Czarnówko Anna Rudnicka, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Wieś Lęborska Kamilla Knap - Wrześniewska, Radni Nowej Wsi Lęborskiej, emerytowani dyrektorzy - Otton Meyer, Edward Nagórski, a także przewodniczący Rady Rodziców Arkadiusz Politański.
Był to właściwy moment, by tańcem, piosenką i zabawnym teleturniejem przekazać wszystkim jak najserdeczniejsze życzenia i podziękować za cierpliwość, wyrozumiałość, serdeczność i wsparcie okazywane nam na co dzień.
Po części artystycznej przyszedł czas na uroczyste otwarcie EKOcentrum, którego pełna nazwa brzmi „Nowowiejskie EKOcentrum na górce pod chmurką – czyli dla dużego i małego coś z przyrodą związanego”. Pracownię pozyskaliśmy z programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”, wygrywając ogólnopolski konkurs na projekt. Pisaliśmy go z nadzieją, że zajęcia w pracowni podniosą stan świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, a także przygotują dzieci do praktycznego wdrażania zasad ekorozwoju.
Cieszymy się, że zaproszeni goście mogli dokonać przecięcia wstęgi i otwarcia Nowowiejskiego EKOcentrum w tak ważnym i uroczystym dniu!